👤

In 480 g de apa se introduc 20 g de sare. Care este concentratoare sare a soluției obținute?

Răspuns :

Răspuns:

C=(md/ms) ×100=20×100/500=4%

Răspuns:

hey!

Explicație pas cu pas:

masa soluției va fi :

480g+20g=500 g

concentrația este md ( 20g)/ms (500g) *100=4%