14. Radu a cumpărat 4 kg de mere si 2 kg de pere. Ana a cumpărat 1 kg de mere si 3 kg de pere, la aceleasi preturi la care a cumpărat si Radu. Câti lei au cheltuit cei doi, împreună, dacă pentru 1 kg de mere și 1 kg de pere costă împreună 7 lei?
Pai, au cumparat impreuna 4+1=5 kg mere si 2+3=5 kg pere. Daca 1 kg mere+1 kg pere costa 7 lei, 5 kg mere+5 kg pere vor costa 5*7=35 lei. Sper ca te-am ajutat!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!