👤

2. După o scumpise de 15%,un
televizor costa 420 lei. Cât era
prețul înainte de scumpire?


Răspuns :

Răspuns:

100%+15%=115%

115%.....................420 lei

100%......................x

-----------------------------------

x=420·100:115=365,21 lei

sau

¹⁰⁰⁾x+15x/100=¹⁰⁰⁾420

100x+15x=42000

115x=42000=>x=42000:115=>x=365,21 lei