Răspuns :
m = AIt/nF = 24x10x15x60/2x96500 = 1,12 g Mg depus
MgCl2(topita) --electroliza--> Mg2+ + 2Cl-
la anod (+) se orienteaza: Cl-
la catod (-) se orienteaza: Mg2+
anod(+): Cl(-) _-1e-_> Cl(0) oxidare
2Cl(0) -------> Cl2↑
catod(-): Mg(2+)_+2e-_> Mg(0) ↓
------------------------------------------------------------------------
MgCl2(topitura) --electroliza--> Mg↓ + Cl2↑
1,12g V L
MgCl2(topitura) --electroliza--> Mg↓ + Cl2↑
24 22,4
=> V = 1,12x22,4/24 = 1,045 L Cl2 degajat
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!