Răspuns :
Răspuns:
21
Explicație pas cu pas:
Daca 12:4=3 lei/kg atunci 7x3=21 lei.
Explicație pas cu pas:
[tex]4kg.........12lei \\ 7kg..........x \: lei \\ x = 7 \times 12 \div 4 \\ x = 84 \div 4 \\ x = 21lei[/tex]
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!