👤

4 kg de mere costă 12 lei, atunci 7 kg de mere vor costa.....​

Răspuns :

Răspuns:

21

Explicație pas cu pas:

Daca 12:4=3 lei/kg atunci 7x3=21 lei.

Explicație pas cu pas:

[tex]4kg.........12lei \\ 7kg..........x \: lei \\ x = 7 \times 12 \div 4 \\ x = 84 \div 4 \\ x = 21lei[/tex]