Răspuns :
Date:
[tex]m_{s_1}=150g[/tex]
[tex]c_1=30\%[/tex]
[tex]c_2=15\%[/tex]
[tex]m_{apa \: adaugat}=? [/tex]
Formule:
[tex]m_{d_1}= \dfrac {c_1 \cdot m_{s_1}} {100}[/tex]
[tex]m_{d_1}=m_{d_2}=ct.[/tex]
[tex]m_{s_2}=\dfrac {m_{d_2} \cdot 100} {c_2} [/tex]
[tex]m_{apa \: adaugat} =m_{s_1}-m_{s_2}[/tex]
Rezolvare:
[tex]m_{d_1}= \dfrac{3 \not 0 \cdot 15 \not 0g}{1 \not 0 \not 0} = 3 \cdot 15 g= 45 g[/tex]
[tex]m_{d_1}=m_{d_2}=45g[/tex]
[tex]m_{s_2}=\dfrac {45g \cdot 100} {15} = 3g \cdot100 = 300g[/tex]
[tex]m_{apa \: adaugat} =300g-150g= \boxed{\boxed{ \bf150g}}[/tex]
Concentrația procentuală de masă reprezintă masa de substanță dizolvată în 100g de soluție.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!