👤

1. Maria a mers la cumpărături și a observat
că poate cumpăra portocale ambalate astfel:
> pungă de 2 kilograme de portocale cu 8 lei;
> pungă de 5 kilograme de portocale cu 20 lei;
> pungă de 6 kilograme de portocale cu 24 lei;
Stabiliți dacă valoarea raportului este corectă.
Păstrând proporţiile, cât va plăti Maria pentru 2, 5 kilograme de
portocale?​


Răspuns :

Răspuns:

8:2=4

20:5=4

24:6=4

1kg de portocale costa 4 lei

2,5kgx4=10 lei va plati

Explicație pas cu pas:

Va plăti 10 lei

Eu asa zic

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari