👤

Un elev cu masa de 40 kg urcă pe o frânghie, timp de 10 s, cu o viteză de 0,5 m/s. Cu cât crește energia
potențială a elevului? Se consideră g = 10 N


Răspuns :

d=v*t=5m
Ep=mgh=5*40*10=2000N
d=v*t=5m
Ep=mgh=5*40*10=2000
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari