👤

5 kg de mere costă 3 RON Aflați cât costă 11 kg mere urgent! ​

Răspuns :

5kg mere=3lei

1 kg mere=  3:5=0,6 lei

11 kg de mere=0,6 lei * 11= 6,6 lei

11 kg de mere costa 6,6 lei .

Răspuns:

[tex]5kg............3 ron \\ 11kg......... \times ron \\ 5 \times = 3 3 \\ \times = 6.6[/tex]