Răspuns :
5kg mere=3lei
1 kg mere= 3:5=0,6 lei
11 kg de mere=0,6 lei * 11= 6,6 lei
11 kg de mere costa 6,6 lei .
Răspuns:
[tex]5kg............3 ron \\ 11kg......... \times ron \\ 5 \times = 3 3 \\ \times = 6.6[/tex]
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!