👤

un corp de formă cubică are latura de 4 cm .Calculați masa corpului dacă densitatea acestuia este de 1,8g pe cm cub​

Răspuns :

Volumul cubului este latura la puterea a 3a. => V=4x4x4= 64cm cubi.
Densitatea= masa/volum => masa= densitatea x volum
Masa=1,8 x 64 = 115,2g