👤

a)calculeaza numarul de moli de clor din 89,6L Cl2 aflat in contitii normale
b)determina volumul de metan (CH4) dintr un rezervor de 10l la temperatura de 27°C si presiunea de 3atm.


Răspuns :

Răspuns:

1. nr. moli de Cl2=89,61/22,41= 4 moli Cl2 (imparti volumul care ti s-a dat la 22,41

care este volumul molar)

2. V=101

T= 27°C=300°K

p=2atm

pxV=V(niu)×R×T

R=0,082

V(niu)=(102)/(0,082x300)=0,81 moli HCI