Un corp cu masa de 5 kg, este tras pe un plan orizontal de o fort ace formeaza un unghi de 30
grade cu planul orizontal. Forta are valoare de F=40 N, iar accceleraria a=6m/s2 iar g=10N/kg
a) Sa se realizeze desenul fortelor
b) Sa se afle coeficientul de frecare dintre corp si plan?
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!