👤

Trei Kilograme de lămâi costă 15 lei.Cât costă 4 kilograme de lămâi de același calitate?

va rog! e urgent! dau coroanaa! nu vreau sa rămân corigenta!


Răspuns :

Răspuns:

răspunsul este atașat...

Vezi imaginea IOANAMARIA52
Faci 15:3=5 lei (un kilogram)
Și acum poți sa faci 5•4=20 lei(4kg)
Sau se mai poate adunând încă un kilogram adică tu sti ca 3 kilograme fac 15 lei și mai aduni cu încă un kilogram adică:15+5=20lei (4kg)