👤

Mă poate ajuta cineva?Mulțumesc!

Mă Poate Ajuta CinevaMulțumesc class=

Răspuns :

Răspuns: m = 14,28 kg

Explicație:

Q = mc Δt

de aici aflam masa  m = Q / cΔt

Q = 4180 kj = 4180 000 J

c = 4180 J / kg k

Δt = t finala - t initiala = 75° - 5° = 70°

m = 4180 000 J / (4180 x 70) = 14,28 kg

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari