👤

28. În T0, o firmă obține 20 000 de bucăți dintr-un bun X.Costul total este de 10 mil u.m., din care 60% sunt costuri variabile. Pe termen scurt, productivitatea medie a muncii crește cu 25%, numărul de salariași rămâne același, iar costurile variabile cresc cu 20%. Pe baza datelor de mai sus, calculați:
volumul producției în T1
costul mediu total în T1
variația absolută a costului total în T1 față de T0​


Răspuns :

Răspuns:

Q1=2500 buc; CTM1=4480 um/buc; variatia ct=1,2 mil um

Explicație:

In poza

Vezi imaginea DESPI212002
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Studii sociale. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari