Răspuns :
Răspuns:
24 lei
Explicație pas cu pas:
Folosim regula de 3 simpla
3 kg portocale..........9 lei
8 kg portocale.......... x lei
x=[tex]\frac{8.9}{3}=\frac{72}{3} = 24 lei[/tex]
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!