O cantitate ν=1 mol de gaz ideal monoatomic. În starea inițială volumul ocupat de gaz este V1=8 m 3 și temperatura acestuia este T1=400 K și transformarea izobară. Se cere: b) presiunea gazului (R=8,31 J/mol K) Va rog urgent
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!