Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
12 kg mere......48 lei
5 kg mere........x lei
x=48 x 5/12
x=240/12
x=20 lei costa 5 kg de mere
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
12 kg ........ 48 lei
5 kg ........... x lei
12/5 = 48/x
x = 5×48/12 = 240/12 = 20
x = 20 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!