👤

Greutatea unui corp din metal este 4900 N. Aflați masa corpului, știind că g = 9,8 N/kg.


Răspuns :

Răspuns: m = 500 kg

Explicație:

Greutatea e proporțională cu masa prin acceleratia gravitationala

G = mg

m = G : g

      G = 4900 N

      g = 9,8 N/kg

m = 4900 N : 9,8 N/kg = 500 kg