👤

într-un recipient de 3 l se închid 680 l CO2 la temperatura de 60°C.calculati presiunea exercitată de CO2 in recipient​

Răspuns :

Răspuns:

pV=niuRT

UNDE  niu= 680 l/22,4 l/mol

px3= 680x0,082x(273+60)/22,4-->p=276atm

verifica, te rog, datele problemei, mi se pare cam mare p

Explicație: