👤

O urna contine 4 bile albe si 8 bile negre, iar o alta contine 5 bile albe si 3 bile negre. Se extrage câte o bila din fiecare urna. Determinați probabilitatea de a obține cel putin o bila alba.(variabila aleatoare)

Răspuns :

Răspuns:

45%

Explicație pas cu pas:

4 bile albe+8bile negre+5 bile albe+3bile negre=20 de bile in total

4+5=9 bile albe

9/20 amplificam cu 5 si o sa ne dea 45/100=45%

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari