Răspuns :
Explicație pas cu pas:
Dacă 8 kg=24 lei
1 kg=24:8=3 lei
5 kg=3 lei ×5 kg=15 lei
sper ca te am ajutat
Dacă 8 kg costă 24 RON, atunci 5 kg vor costa:
24:8=3 lei
3×5=15 lei
Sper că te-am ajutat!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!