👤

V. METODA COMPARAȚIEI
1. Mama a cumpărat 5 kg de roșii și 7 kg de ardei, plătind 43 lei. Bunica a cumpărat 5 kg
de roșii și 4 kg de ardei, pentru care a plătit 31 lei. Cât costă un kg de roșii? Dar un kg de
ardei?
Dau coroana​


Răspuns :

Răspuns:

3kg de ardei=43lei-31lei=12lei

1kg de ardei=12lei:3=4lei

7kg de ardei=4lei ori 7=28lei

5kg de roșii =43lei-28lei=15lei

1kg de roșii =15lei:5=3lei

Am atașat o fotografie cu rezolvarea.

Spor la lucru!

Vezi imaginea ANAMARIAGEANGU2