👤

un autoturism se deplasează cu viteza medie de 20 km/h timp de 10minute .sa se calculeze distanta parcursa de autoturism​

Răspuns :

Transformam 20 km/h în m/s

20km/=5,(5)m/s

Transformam 10 minute în secunde

10 min. =600s.

5,(5) × 600 =3.333,(3)