Răspuns:
Explicație:
1980g Na2SO4, p= 90%
masa de Na
masa imp.
mp= p . m i : 100
mp= 90 . 1980 : 100= 1782g Na2SO4 pur
m i= mp + mimpuritati
mimp. = 1980 - 1782=198 g
M Na2SO4= 2.23 + 32 + 4.16=142-------> 142g/moli
142g Na2 SO4------------46 g Na
1782g------------------------------x
x= 1782 . 46 : 142=577,23 g Na