👤

Câte grame reprezintă:
a) 2 moli de magneziu (Ame = 24);
b) 0,1 moli de sulf (As = 32).​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

a.    2moli Mg

m= n . M

m= 2moli. 24g/moli = 48g Mg

b.    0,1 moli S

m= 0,1moli . 32g/moli = 3,2 g S

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari