👤

Sa se calculeze densitatea unei bucati de sticla cubica cu latura de 0,2 m, stuind ca masa ei este de 20 kg.

Răspuns :

Răspuns:

densitatea = masa / Volum

V= a³

V=0,2m ³=0,008 m³

densitatea=20 kg /0,008m³ * =2500 kg/ m³

Răspuns:

Se da:

l-0,2m

m-20kg

----------------

Ro(densitatea)-?

Explicație:

1)V= L³=0,2³=0,008m³

2)Ro= masa\volum=20kg:0,008m³=2500kg\m³