👤

Asupra unui corp de masă m=4 kg acționează o forță orizontală al cărei modul este F=16N.Determinați accelerația de deplasare a corpului neglijând frecările dintre corp și suprafața orizontală+ explicație. am nevoie urgent va rog mult ​

Răspuns :

Răspuns:

Cunosti

F=16N

m=4kg

Relatia dintre ele este:

F=m*a de unde scoti

a=F/m=16/4 =4m/s^2

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari