Răspuns :
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆Bună☆☆☆☆☆☆☆☆
6 kg mere...........12 lei
9 kg............? lei
1 kg............... 12:6=2 lei
9 kg mere........ 2×9=18 lei
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆Baftă☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Răspuns:
6kg mere......12lei
9kg mere.......x lei
_______________
x=(9x12):6
x=108:6
x=18lei
sau
12:6=2lei costa 1kg
atunci 9kg: 9x2=18 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!