👤

Şase kilograme de mere costă 12 lei. Nouă kilograme de mere de acelasi
fel costă ... lei.
O 18
O 15
O 10​


Răspuns :

☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆Bună☆☆☆☆☆☆☆☆

6 kg mere...........12 lei

9 kg............? lei

1 kg............... 12:6=2 lei

9 kg mere........ 2×9=18 lei

☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆Baftă☆☆☆☆☆☆☆☆☆

Răspuns:

6kg mere......12lei

9kg mere.......x lei

_______________

x=(9x12):6

x=108:6

x=18lei

sau

12:6=2lei costa 1kg

atunci 9kg: 9x2=18 lei

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari