👤


2. Observă imaginile și realizează desenul care
te ajută să afli prețul fiecărui obiect.​


2 Observă Imaginile Și Realizează Desenul Carete Ajută Să Afli Prețul Fiecărui Obiect class=

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

Pe imaginea exercițiului, sub minge scrie „+20 lei → prețul păpușii”, ceea ce înseamnă că păpușa este cu 20 de lei mai scumpă decât mingea.

Pe desen, cele două segmente cu care prețul păpușii îl depășește pe cel al mingii reprezintă 20 de lei.

20 : 2 = 10 lei costă mingea

10 · 3 = 30 lei costă păpușa

Vezi imaginea ADRESAANA