Răspuns:
Explicație:
m=40g NaCl
t°= 110°C
p= 5atm
V=?
p.V = n . R . T
v= n .R.T : p
n= 40g : 58,5g/moli=0,68moli NaCl
V= 0,68moli . 0,082 L. atm / mol K . (110 + 273 ) K : 5atm
se simplifica unitatile de masura
V= 0,68. 0,082 L . 383 : 5= 4,2712 L sol. NaCl