👤

Căutări referitoare la fizica Ce distanţă parcurge un tren de mare viteză, care se mişcă cu 300km/h în timp de 15s?

Răspuns :

Răspuns: distanta = 1250 m

Explicație:

viteza = distanta : timp

d = vt

    v = 300 km/h = 300 000 m / 3600s = 83,3333 m/s

d = vt = 83,3333 m/s x 15 s = 1250 m

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari