Răspuns: Propunerea de aflare a numărului de moli de CO₂ consumați de 975 g de Na₂O se bazează pe calcul stoechiometric aplicat la ecuația chimică, cu număr de moli:
Na₂O + CO₂ → Na₂CO₃
Date:
masa de Na₂O=m= 975 g
număr moli de Na₂O = n moli Na₂O (sau niu) = ?
număr moli de CO₂ = n moli CO₂ = ?; notăm în calcul cu X moli
mase atomice: A la C=12; O=16; Na=23
Calcule
n moli Na₂O = masa de Na₂O / Masa moleculară Na₂O
Masa moleculară Na₂O= M Na₂O=2.A Na + A O = 2.23+16=46+16=62 g/mol
⇒n moli Na₂O = 975 g/ 62 g/mol=15,7258 aprox 15,726 moli
15,726moli.....X
Na₂O + CO₂ → Na₂CO₃
1mol ..........1mol
X moli CO₂=15,726 moli .1/1= 15,726
R: 15,726 moli CO₂
Am calculat cu 3 zecimale.
Explicație: