👤

Aflati densitatea unui corp cu masa de 3000g si cu volumul de 1000 cm cubi VA ROG AM NEVOIE URGENT DAU COROANA SI 30 DE PUNCTE VA ROG!!!

Răspuns :

Răspuns: ρ = 3 g/cm³ = 3000 kg/m³

Explicație:

densitatea = masa : Volum

masa = 3000 g

volum = 1000 cm³

densitatea = m/V = 3000 g : 1000 cm³ = 3 g/cm³ = 3000 kg/m³