👤

1.Un copil arunca o minge cu masa m=100g,care se urca la inaltimea h=2dam.Calculati lucrul mecanic al greutatii mingii.(g=10m/s2)..​

Răspuns :

Răspuns: L = 20 J

Explicație:

L = Forta x deplasarea

     Forta = greutatea = mg = 0,1 kg x 10 N/kg = 1 N

     distanta = 2 dam = 2 x 10 m = 20 m

L = Fd = 1 N x 20 m = 20 J

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari