👤

va rog euuuuuu........e urgent.....ofer coroana

Va Rog Euuuuuue Urgentofer Coroana class=

Răspuns :

Răspuns:  

a)

2CH4    →     C2H2  + 3H2

2 moli CH4 ... 1 mol C2H2

x                  ....  10 kmoli C2H2

x  = 20 kmoli CH4

V metan pur = 20 · 22,4 m³  =448m³

V metan cu 90% puritate =  448/ 0,9 m³ =497,77m³

b)  

C2H2  + HCN     →    CH2  = CH - CN  acrilonitril

reactia decurge mol la mol adica din 10 · 25% kmoli de C2H2 rezulta tot atata acrilonitril si cum polimerizarea inseamna un anumit numar de acrilonitril care se leaga intre ele (poliaditie) si masa va fi aceeasi.

Deci :  10 · 25% kmoli de C2H2= 2,5 kmoli de C2H2  va trece in 2,5 kmoli de CH2  = CH - CN ( acrilonitril )  

masa de acrilonitril =  2,5 kmoli · M acrilonitril  = 2,5 · 54 kg = 135kg =  masa de polimer PNA.

Explicație: