👤

o solutie cu volumul de 500 cm cub si concentratia 35% are densitatea de 5,4 g/cm cub. Aflati masa solvatului
este urgent pls dau coroana


Răspuns :

Răspuns:

[tex] \huge \color{teal} \boxed{\it m_d=945g}[/tex]

Explicații:

Știm de la fizică și din definiția denistății că are următoarea formulă:

[tex]\boxed{\bf \rho=\dfrac{m}{V}}[/tex]

[tex]\bf ∴ \: < \rho > = \dfrac{ < m > }{ < V > } = \dfrac{g}{cm^{3} } = \dfrac{g}{mL}[/tex]

ρ=densitatea (g/cm³ sau g/mL)

m=masa (g)

V=volumul (cm³ sau mL)

Putem adapta formula și la chimie, unde densitatea soluției este egală cu raportul dintre masa soluției și volumul acesteia. Știind acest lucru, putem afla masa soluției ca fiind produsul dintre densitate și volum.

[tex]\boxed{\bf \rho_s=\dfrac{m_s}{V_s} \implies m_s=\rho_s\cdot V_s}[/tex]

Înlocuim și calculăm:

[tex] \bf m_s=5,4\dfrac{g}{\sout{cm^3}}\cdot 500\sout {cm^3}=2700g[/tex]

Concentrația procentuală de masă reprezintă masa de substanță dizolvată în 100g de soluție.

Din formula de mai jos putem calcula masa solvatului (masa de substanță dizolvată)

[tex]\boxed{\bf c=\dfrac{m_d}{m_s} \cdot100 \implies m_d=\dfrac{c\cdot m_s}{100}}, unde \\ \bf m_d=masa \: solvatului \\ \bf m_s=masa \: solutiei \\ \bf c=concentratia \:procentuala[/tex]

Înlocuim și calculăm:

[tex] \bf m_d=\dfrac{35\cdot 27\sout{00}g}{1\sout{00}}=\boxed{\bf 945g}[/tex]

Am atașat și o poză cu rezolvarea.

Succes!

-Mihai

Vezi imaginea MIHAIN16

Salut!

V=500 cm³

C=35%

ρ=5,4 g/cm³

ρ=m/V=>m=ρ*V=5,4 (g/cm³)*500 cm³=2700 g

C=(md/ms)*100=>md=(C/100)*ms=35/100*2700=945 g solvat