👤

1.calculati volumul ocupat de 3 kmol clor,Cl2,stiind ca presiunea in vas este de 1,5 atm si temperatura de 300k
inca una
2.calculati numarul de molecule de oxigen existente intr un vas cu volumul de 10dm³ la presiunea de 2,5 atm si temperatura 273k
rpd pls


Răspuns :

Răspuns:

1. 3 kmoli · 1000=3000 moli Cl2

ecuatia de stare a gazului ideal:

PV=n(numar de moli)·R·T

P=presiune

V= volum

R= constanta generala a gazelor=0,082

T=temperatura

V=[tex]\frac{nRT}{P}[/tex]=[tex]\frac{3000x0,082x300}{1,5}[/tex]=49200 L

2. PV=nRT

10dm³=10L

n=[tex]\frac{PV}{RT}[/tex]=[tex]\frac{2,5x10}{0,082x273}[/tex]=[tex]\frac{25}{22,386}[/tex]=1,116

Daca 1 mol .............................. 6,022 · [tex]10^{23}[/tex] molec/mol (numarul lui avogadro sau [tex]N_{A}[/tex])

Atunci 1,11 moli .................................. x

x=1,11· 6,022 · [tex]10^{23}[/tex] = 6,68442 · [tex]10^{23}[/tex] molec

alta metoda este:

[tex]N_{A}[/tex]=[tex]\frac{N}{n}[/tex]

N= n ·[tex]N_{A}[/tex] = 1,11 · 6,022 · [tex]10^{23}[/tex]= 6,68442 · [tex]10^{23}[/tex]

Sper ca te-am ajutat sa intelegi exercitiile!