👤

ce distanță Ce distanță va parcurge pietonul dacă el se deplasează cu viteza de 4 întregi și 3 pe 4 km un un întreg și 3 pe 5 ore​

Răspuns :

Răspuns:

4 intregi 3/4 = 19/4= 4,75 km

1 intreg 3/5 ore = 8/5= 1,6=2 ore

Deci face 4,75 km....2 ore

4,75÷2= 2,37 km /h