👤

a. (x 3+47) -315 = 146
b. (x: 6-528) + 307 = 517
c. (x:3-3) x 9 = 306
d. (x: 2) x3 = 30 X 3
e. (7 9 - x 5) - 27:9 = 20 Vă rog frumossss​


Răspuns :

Răspuns:

a) 138

b)3888

c) 111

d) 60

e) 8

Explicație pas cu pas:

a)(x3 +47)=146+315=461

x3=461-47=414

x=414/3=138

b)(x/6-528)=517-307=120

x/6=120+528=648

x=648*6=3888

c)(x/3-3)=306/9=34

x/3=34+3=37

x=37*3=111

d) (x/2)*3=90

x/2=90/3=30

x=30*2=60

e) (63-x5)-3=20

63-x5=20+3=23

x5=63-23=40

x=40/5=8