👤

prin descompunerea termică a cloratului de potasiu se obtin 12 mol de oxigen.determina masa de clorat de potasiu de puritate 80% care a fost descompusa.Va rooooog sa ma ajutati.
Vreau o poza cu rezolvarea acestei probleme pentru a invata pasii de rezolvare.


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

KClO3 se descomp.

12moli O2

masa de KClO3 , p= 80%

-se scrie ec . reactiei si se scrie pe ec. datele probl.

-se lucreaza in moli

xmoli                        12moli

2KClO3  =  2KCl  + 3O2

2moli                       3moli

-se afla nr. de moli de KClO3

x= 12 . 2 : 3 = 8 moli KClO3  pur

-se afla masa de KClO3 consumata  [mp ]

m= n . M

M= 39 + 35,5 + 3.16= 122,5------> 122,5 g /moli

m= 8moli . 122,5g/moli = 980 g KClO3 pur

-se afla masa totala de KClO3  [ m i ]

p= mp . 100 : mi

mi= mp. 100 : p

mi= 980 . 100 : 80=1225 g KClO3