👤

Ce cantitate de căldură sau consumat pentru a încălzi 3 litri de apă de la 12 grade Celsius până la fierbere?( densitatea apei fiind de 1000 kilogram pe metru cub iar căldura specifică a apei fiind de 4.250 k\J*grad celsius)

Răspuns :

Răspuns:

Q=m*c*(tf-ti) unde

Q este cantitatea de caldura necesara

m=masa apei=V*d unde V=3litri (transformi in m cubi!) si d este densitatea apei

tf=100C temperatura de fierbere a apei

ti=12C temperatura initiala a apei

V=3 litri

c=4250 J/kgK caldura specifica a apei

d=1000kg/m cub densitatea apei

Obtii caldura in J. Calculezi!

Succes!

.

Explicație: