👤

Rezolvati dupa schema de mai jos: O proba cu masa de 30,8g dintr-un aliaj Zn-Mg este trata cu o solutie de acid sulfuric (H2SO4) de concentratie 49%. Stiind ca raportul molar Zn:Mg=2:1, calculati masa de H2SO4

Rezolvati Dupa Schema De Mai Jos O Proba Cu Masa De 308g Dintrun Aliaj ZnMg Este Trata Cu O Solutie De Acid Sulfuric H2SO4 De Concentratie 49 Stiind Ca Raportul class=

Răspuns :

Răspuns:

154x=30,8---> x=0,2mol

niu.Zn=0,4mol

niuMg=0,2mol

1molZn............98gH2SO4

0,4mol................y= 39,2g

1molMg.............98gH2SO4

O,2mol................z= 19,6g

md= 58,8gH2SO4

ms= 58,8x100/49=.......calculeaza !!!

Explicație: