👤

Problemă. Ce cantitate de căldură este necesară pentru a transforma în lichid 3kg de aluminiu?​

Răspuns :

Răspuns:

Q = 2691 J×K

Explicație:

Q = m(Al) · λ(Al)

= 3kg · 897 J/kg K

= 2691 J×K

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari