👤

VA ROG DAU 20 DE PUNCTE AM NEVOIE URGENT!!!Un motociclist se deplasează din laşi cu viteza de 25 min spre Paşcani, de unde pleacă simultan
Marison un biciclist spre laşi, având viteza de 36 km/h. Distanta laşi - Pascani este de 74 km. Considerand
mişcarea rectilinie uniformă a celor două mobile, acestea se vor întâlni după un timp de:
0.3 h
0.75 h
0.58 h
0,4 h
1, 2 h


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

consideram relatia V=S/t    V-viteza   S=spatiu  t=timp

notam S1=distanta parcursa de biciclist

           S2=distanta parcursa de motociclist

S1+S2=74                           S=V·t

S1=25 km/h·t     S2=36 km/h·t

25t+36t=74          61·t=74      t=74/61=1,2h   raspuns :e