👤


11. Ce masă de glucoză se va obtine la hidroliza amidonului eliminat din 250 kg de cartofi, dacă
partea de masă a acestuia in cartofi este de 24%?
va rog frumos,dau coroana?​


Răspuns :

ms = 250 kg , w% = 24%

w% = mdx100/ms => md = msxw%/100

= 250x24/100 = 60 kg amidon

amidonul = (C6H10O5)n

60 kg                                m kg

(C6H10O5)n + nH2O --> nC6H12O6

162n                                   180n

=> m = 60x180n/162n = 66,667 kg glucoza

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari