👤

6. Dacă 4 kg de mere costă 12 lei, atunci 7 kg de mere vor costa...




plsssssss cine da cel mai rapid răspunsul primește o coroană ​


Răspuns :

Răspuns:

4 kg mere - 12 lei

1 kg de mere = 12/4

1 kg de mere - 3 lei

7 kg de mere =?

7 kg de mere = 3 * 7

7 kg de mere = 21 lei

7 kg de mere vor costa 21 de lei

Răspuns:

°4 kg de mere costa 12 lei

°Trebuie sa aflam cat costa un kg de mere dupa imultim la 7

°Deci:

12:4=3 lei costa un kg de mere

Iar 7 ×3 =21 lei

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari