Răspuns :
Răspuns:
4 kg mere - 12 lei
1 kg de mere = 12/4
1 kg de mere - 3 lei
7 kg de mere =?
7 kg de mere = 3 * 7
7 kg de mere = 21 lei
7 kg de mere vor costa 21 de lei
Răspuns:
°4 kg de mere costa 12 lei
°Trebuie sa aflam cat costa un kg de mere dupa imultim la 7
°Deci:
12:4=3 lei costa un kg de mere
Iar 7 ×3 =21 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!