Răspuns :
Răspuns:
2 kg×3 lei=6 lei
4 kg×5 lei= 20 lei
20+6=26 lei au costat cumparaturile mamei
Răspuns:
1 kg de roșii=3 lei
1 kg de struguri=5 lei
2 kg de roșii=3×2=6 lei
4 kg de struguri=5×4=20 lei
2 kg de roșii+4 kg de struguri=6 lei+20 lei=26 lei
Explicație pas cu pas:
Succes!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!