Explicație:
p2=800000g/1000000cm^3= 0,8 g/cm^3
Masa apei M1=p1*150 cm^3=150g =0,15 kg
Masa uleiului M2 =p2*150cm^3=120g =0,12 kg
Greutate apei G1 = m1 *g,
Greutate uleiului G2 =m2*g
Observam ca G2<G1 si luam in considerare ca bratele sunt egale,. Ca sa fie in echilibru trebuie sa mai adaugam un corp pe platanul 2.
Fie m masa corpului, atunci greutate lui (forta de greutate) este G3 =m*g
Pentru echilibru trebuie sa fie G1=G2+G3 =>
m1*g= m2*g+m*g = (m2+m) * g =>
m1=m2+m =>
m=m1-m2 =30 g