👤

S-au procurat 4 kg de mere la preţul de 12,6 lei kilogramul şi 3 kg de pere la
pretul de 20.2 lei kilogramul
Cât s-a plătit pentru toate fructele?


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

A.Cât s-a platit pt. toate fructele?

12,6+20,2=32,8 lei

B.Cu cât sunt mai ieftine 3 kg de mere decât 2 kg de pere?

12,6:4=3,15 (atât costă un kg de mere) 20,2:3=6,73 (atât coastă un kg de pere)

3,15×3=9,45 (atât costă 3 kg de mere) 6,73x2=13,46 (atât costă 2 kg de pere)

9,45+13,46=22,91 (atât costă 3kg de mere si 2 kg de mere si 2 kg de pere)

R: 22,91 lei

coroana??